Regulamin Przodownika Turystyki Górskiej

§ 1.

1. Przodownik Turystyki Górskiej PTTK, zwany dalej przodownikiem, jest członkiem kadry programowej PTTK. Przodownik swoje obowiązki wykonuje zgodnie ze Statutem PTTK oraz niniejszym regulaminem, przestrzegając obowiązujących przepisów prawa.

2. Uprawnienia przodownika nadaje Komisja Turystyki Górskiej Zarządu Głównego PTTK, zwana dalej KTG ZG PTTK.

§ 2.

Zadaniem przodownika jest popularyzacja turystyki górskiej i wiedzy o górach oraz propagowanie Górskiej Odznaki Turystycznej PTTK (zwanej dalej GOT PTTK), jako czynnika zachęcającego do poznawania gór. Przodownik wykonując swoje obowiązki zabiega o stałe podnoszenie kultury uprawiania turystyki górskiej, sam natomiast pogłębia własne kwalifikacje poprzez uczestnictwo w szkoleniu i samokształcenie.

§ 3.

Kandydat na przodownika powinien spełniać następujące warunki:

a) być aktywnym członkiem PTTK od co najmniej 3 lat oraz przedstawić rekomendację macierzystego Oddziału PTTK;

b) mieć ukończone 18 lat;

c) posiadać przynajmniej małą odznakę GOT PTTK w stopniu złotym, a przy rozszerzeniu na 5. grupę górską legitymować się dużą brą-zową GOT PTTK;

d) wykazać się zasobem wiadomości i umiejętności określonych w wymogach kwalifikacyjnych (załącznik nr 1 do Regulaminu Przodownika Turystyki Górskiej PTTK).

§ 4.

Kandydat na przodownika powinien posiadać następujące kwalifikacje:

a) dokładną znajomość obszarów górskich, dla których ma być przodownikiem, w szczególności znajomość ich topografii i zagospodarowania;

b) znajomość zasad zachowania się w górach w różnych, a zwłaszcza w skrajnych warunkach pogodowych;

c) umiejętność udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach;

d) umiejętność organizacji wycieczek, a w szczególności wielodniowych wędrówek;

e) znajomość podstawowych zasad terenoznawstwa;

f) znajomość zasad ochrony przyrody i krajobrazu;

g) znajomość zasad znakowania górskich szlaków turystycznych;

h) umiejętność przekazywania informacji krajoznawczych;

i) umiejętność doradztwa organizacji wycieczek i imprez;

j) znajomość polskiej literatury przewodnikowej dotyczącej gór;

k) znajomość Regulaminu GOT PTTK;

l) znajomość ogólnej struktury organizacyjnej turystyki i krajoznawstwa w Polsce;

m) znajomość aktualnych przepisów poruszania się w strefie nadgranicznej i na terenie obszarów chronionych.

§ 5.

1. Kandydat na przodownika składa wniosek o mianowanie przodownikiem lub rozszerzenie uprawnień przodownika (załącznik nr 2) do Regionalnej Komisji Egzaminacyjnej do spraw Przodowników Turystyki Górskiej (zwanej dalej RKE), tam też zdaje egzamin.

2. W ciągu jednego roku kalendarzowego przodownik może rozszerzyć uprawnienia najwyżej na dwa pasma górskie, w dwóch oddzielnych terminach.

3. Zasady funkcjonowania RKE określają Wytyczne do pracy Regionalnych Komisji Egzaminacyjnych do spraw Przodowników Turystyki Górskiej PTTK, uchwalone przez KTG ZG PTTK.

§ 6.

Po zdaniu egzaminu przez kandydata, RKE niezwłocznie przekazuje KTG ZG PTTK wypełniony wniosek o mianowanie wraz z protokołem. KTG ZG PTTK prowadzi centralny rejestr przodowników, a RKE rejestry regionalne, właściwe ze względu na obszar działania.

§ 7.

Dokumentem potwierdzającym uprawnienie przodownika jest legitymacja wystawiona przez KTG ZG PTTK. Legitymacja po wystawieniu jest ważna cztery lata. Wzór legitymacji stanowi załącznik nr 3 do niniejszego Regulaminu. Ważność legitymacji jest przedłużona na wniosek macierzystego Oddziału PTTK, na kolejne okresy czteroletnie z wyjątkiem Honorowych Przodowników. Przedłużenia dokonuje RKE właściwa ze względu na siedzibę macierzystego Oddziału PTTK, biorąc pod uwagę dotychczasową aktywność przodownika oraz spełnianie przez niego wymogów niniejszego Regulaminu. RKE przesyłają do KTG ZG PTTK zestawienia przedłużonych uprawnień.

§ 8.

Przodownicy obowiązani są do:

a) popularyzacji wiedzy o górach, a w szczególności dziejów i walorów przyrodniczych regionów górskich, zwłaszcza ich mało znanych części;

b) propagowania turystyki górskiej, jako aktywnej formy wypoczynku, przy jednoczesnym zabieganiu o stałe podnoszenie kultury uprawiania turystyki;

c) popularyzacji GOT PTTK jako czynnika zachęcającego do poznania całych polskich gór;

d) potwierdzenia odbycia wycieczek w celu uzyskania GOT PTTK;

e) uczestnictwa w życiu organizacyjnym PTTK, zwłaszcza w swoim macierzystym Oddziale, a jeżeli Oddział prowadzi specjalnie jednostki i komisje turystyki górskiej, to przodownik ma obowiązek pracy w nich;

f) organizowania i wycieczek i imprez turystyki górskiej PTTK zgodnie z obowiązującymi przepisami;

g) współdziałania w organizowaniu i prowadzeniu różnych form szkolenia;

h) stałej współpracy z KTG ZG PTTK, a w szczególności do przesyłania swoich uwag i spostrzeżeń o zagospodarowaniu turystycznym;

i) zawiadamiania KTG ZG PTTK, właściwej RKE i macierzystego Oddziału o każdej zmianie miejsca stałego zamieszkania.

§ 9.

Przodownicy mają prawo do noszenia odznaki Przodownika Turystyki Górskiej PTTK.

§ 10.

Przodownicy mogą skupiać się w fachowych klubach PTTK, w celu wymiany doświadczeń oraz pogłębiania wiedzy i umiejętności.

§ 11.

Przodownicy powinni współdziałać z organizatorami imprez turystycznych i pomagać im swoim doświadczeniem i wiedzą.

§ 12.

Przodownicy mogą być skreśleni przez KTG ZG PTTK z listy przodowników w przypadku:

a) rezygnacji;

b) utraty członkostwa PTTK;

c) pozbawienia uprawnień kadry PTTK prawomocnym orzeczeniem Sądu Koleżeńskiego;

d) wniosku RKE wskutek: niewypełniania funkcji przodownika przez dłuższy okres czasu, niewłaściwego podejścia do pracy przodownika, naruszenia zasad kultury turystycznej lub ochrony przyrody, świadomego potwierdzania nieprawdziwych danych w książeczce GOT PTTK.

Od decyzji skreślającej przodownika z listy, o której mowa w § 12 pkt 4, może on złożyć odwołanie do Głównego Sądu Koleżeńskiego PTTK w terminie 14 dni od daty powiadomienia go o skreśleniu.

§.13.

Przodownicy skreśleni przez KTG ZG PTTK z listy przodowników mogą ubiegać się o reaktywowanie swoich uprawnień. Decyzję o reaktywowaniu podejmuje KTG ZG PTTK po zasięgnięciu opinii właściwej RKE.

§ 14.

Przodownikowi szczególnie zasłużonemu dla turystyki górskiej KTG ZG PTTK może nadać tytuł Honorowego Przodownika. Zasady mianowania określone są w Regulaminie i zasadach nadawania tytułu Honorowego Przodownika Turystyki Górskiej PTTK, uchwalonych przez KTG ZG PTTK.

§ 15.

Niniejszy Regulamin, zatwierdzony uchwałą KTG ZG PTTK  nr 34/XXI/2024 z dnia 5 listopada 2024 r., wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2025 r. Równocześnie uchyla się wszystkie wcześniej przyjęte regulaminy.

§ 16.

Interpretacja niniejszego regulaminu należy do KTG ZG PTTK.

Wniosek na mianowanie i rozszerzenie uprawnień PTG

Skip to content